Zboží v AKCI
Nejprodávanější
Co Vás zajímá
KONTAKTY
Kdo mi poradí s komínem? Budete stavět komín svépomocí?
Víte, jaká úskalí přináší stavba komínu svépomocí?
Montáž a stavba komínu má jako jiné stavební práce svá pravidla. Průměrně zručný řemeslník nebo stavitel-amatér při dodržení pravidel však montáž zvládne bez problémů.
Pro správný výběr Vašeho komínu můžete také použít našeho virtuálního průvodce.
Pro montáž a výstavbu komínu svépomocí probíhá příprava již ve fázi hloubení základů. Pokud se rozhodujete pro stavebnicový komínový systém (nejčastěji ve složení tvárnice+izolace+vložka), je pod tento nutné připravit základ o rozměru 500x500mm, do zámrzné hloubky. Pokud stavíte komín dvouprůduchový, rozměr základu by měl být alespoň 500x1000mm.
Vyjímku tvoří nerezové komíny, které základ nepotřebují.
Komín je ideální realizovat ve fázi hotové hrubé stavby včetně střešní trámové konstrukce. Založení komínu je buď na hrubé, nebo čisté podlaze.
Náš tip:
Pokud komín zakládáte na hrubé podlaze, existuje finta. Osadíte 1. tvárnici a do výšky čisté podlahy ji vyplníte betonem. Tudíž Vám tvárnice poslouží jako bednění. Po vyzrání můžete začít s výstavbou komínu. Pozor, nezapomeňte na hydroizolaci pod komínem (viz.obr.1). Další variantou je použít podstavec pro založení komínu na čistou podlahu. Podstavec má výšku 33cm. První tvárnici osadíme na hrubou podlahu. Do ní vložíme podstavec, který seříznutím upravíme na rozdíl výšky mezi čistou a hrubou podlahou. Tímto dílem výrazně zrychlíme osazení komínu, zároveň je podstavec vyroben ze stejného materiálu jako tvárnice.
Také je vhodné před usazením komínu-1. tvárnice provést svislé proměření umístění komínu ve stavbě (třeba olovnicí). Zajistíte si, že komín bude mít správné a požadované odstupové vzdálenosti od střechy, stropu apod.
obr.1
Při založení komínu je třeba si rozmyslet, kde bude osazena odvětrávací mřížka, dvířka a kouřovod. Je dobré tyto otvory osadit na takovou stranu komínu, aby později třeba nedošlo k zamezení přístupu třeba nábytkem. Výšku vývodu řešte dle typu připojeného spotřebiče a požadavku na připojovací prvky ( černá kouřovina). Je také nutné zajistit čištění komínu z ústí komínu při výšce nad 6m. Pro tento způsob musíte kominíkovi umožnit vstup na střechu (střešní výlez, stoupací plošina u komínu). Pokud tento průlez nebudete realizovat, je možné v podkrovní části komínu osadit další dvířka. Pouze musíte dát pozor, aby dvířka byla osazena min. 600 a max. 1200mm od úrovně podlahové plochy. Před samotnou stavbou doporučujeme prostudovat naše montážní návody, případně shlédnout video návod. Pokud dodržíte popsané postupy, bude montáž komínu hračkou.
Jak má být komín vysoký?
Minimální účinná výška (výška od kouřovodu, do kterého je zapojen spotřebič) po ústí komínu na tuhá paliva má být 5m. Některé spotřebiče budou fungovat i s nižší výškou, ale jejich funkčnost byste měli kominíkovi doložit výpočtem spalinové cesty, nebo písemným vyjádřením výrobce spotřebiče. Výška nadstřešní části se odvíjí od vzdálenosti od hřebene-info v průvodci.
Pozor na nákup nesystémových "komínů", tzv. individuálních komínů.
Jedná se o nesystémové, necertifikované komíny. A co hlavně, komíny nikdy nebyly vyzkoušeny ve zkušebně jako celek. Dokonce za ně nese veškerou záruku ten, kdo je staví. Dodavatelé těchto komínů Vám neručí za nic. Tyto komíny poznáte tak, že se jako individuální nazývají a jejich dodavatel Vám nepředloží prohlášení o vlastnostech na celý komín. Pouze obdržíte dílčí certifikáty na tvárnici, vložku a izolaci.
V tomto smyslu musí tedy dodavatel provést kompletní zatřídění komínu podle platných technických norem (teplotní a tlaková třída, odolnost proti korozi, vzdálenost od hořlavých materiálů, požární odolnost a pod. - Podrobně ČSN EN 1443).
Bez tohoto nedostanete revizi a v podstatě komín nesmíte používat.
KOMPLETNÍ PRŮVODCE NÁKUPEM KE STAŽENÍ ®
Důležité rady před nákupem a realizací komínu:
JAK MÁ BÝT KOMÍN VYSOKÝ NAD STŘECHOU ?
Pokud je komín vzdálen do 2m od hřebene, jeho výška musí být součtem výšky stavby do hřebene +65cm. Komín je tedy 65 cm nad hřebenem. Pokud tuto výšku stanovujete ve fázi hrubé stavby, myslete na to, že až se osadí konstrukce (hřebenová lať, hřebenáč), tak se výška změní o 20-25 cm. Musíte tedy s výškou komínu s tímto počítat.
Pokud je komín vzdálen více, než 2m, je jeho výška vůči výšce hřebene stavby následující:
vzdálenost komínu od hřebene/ výška komínu je součet výšky hřebene+uvedená výška.
210cm +27,2cm
220cm +25,4cm
230cm +23,6cm
250cm +20cm
270cm +16cm
300cm +11cm
350cm +0cm
400cm -7cm
500cm -23cm
600cm -40cm
700cm -58cm
800cm -76cm
900cm -93cm
1000cm -110cm
KDY A JAKOU VÝZTUŽ KOMÍNU POUŽÍT ?
Obecně komín výztuž nepotřebuje, výztuž se používá kvůli výšce nadstřešní části komínu a působení větru na ni. Různá řešení a výšky nadstřešní části potřebují použití výztuže odlišně.
Komín se nemusí vyztužovat, je vhodné osadit sadu pro upevnění do krovu.
Použijte výztuž po celé výšce komínu, výztuže je nutné si objednat o 0,5 m více, protože se zapouští do základu+ se použije sada pro upevnění do krovu.
Výztuž se použít nemusí, osadí se pouze sada pro upevnění do krovu.
Při této výšce nelze použít komín s nadstřešní části z tvárnic, je možné použít kombinaci s nerez nástavcem. Pro toto řešení kontaktujte našeho technika tel:. +420 730 892 401, email: technik@komin-levne.cz
Použijte výztuž po celé výšce komínu, výztuže je nutné si objednat o 0,5 m více, protože se zapouští do základu+ se použije sada pro upevnění do krovu. Je vhodné nad střechou také osadit druhá kontrolní dvířka.
JAK VYŘEŠIT ZALOŽENÍ KOMÍNU?
Komín se obvykle osazuje na hrubou podlahu. Pro založení a zajištění do výšky čisté podlahy se použije 1. tvárnice, do které se osadí podstavec pro založení komínu. Poté se teprve osadí kondenzační jímka, mřížka. Tyto díly musí být nad úrovní čisté podlahy.
KOMÍN JE UMÍSTĚNÝ VNĚ DOMU ?
Použijte výztuž po celé výšce komínu + každé 3 výškové metry komínu se komín musí objímkou ukotvit. Dále je také třeba vyřešit systémový průchod nehořlavou zdí. Pokud procházíte hořlavou zdí, je nutné osadit speciální bezpečnou průchodku pro dřevostavby.
OBSAHUJE SESTAVA KOMÍNU VŠE POTŘEBNÉ?
ANO. Sestavy dodáváme ve variantě Premium a PRO FINISH, tedy včetně všech tmelů a izolace kolem kouřovodu. K montáži Vám tedy nic nechybí. Dokoupit si tedy musíte pouze výztuž dle výšky a typu nadstřešní části, případně doporučené příslušenství.
NAVÍC MÁTE OPROTI KONKURENCI JISTOTU, ŽE DODANÉ SPOJOVACÍ TMELY JSOU CERTIFIKOVANÉ PRO STAVBU KOMÍNU!!!
DOPORUČENÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ-volitelné.
1. Redukce kouřovodu, která zajistí správné a bezpečné připojení spotřebiče. Osazuje se na T-Kus a minimalizuje riziko prasknutí sopouchu.
2. Stříšku pro zamezení zatékání dešťové vody do komínu.
3. Dopojovací kouřovinu pro připojení spotřebiče.
4. Výztuž komínu, kotvící objímky apod.
JAKÝ MAJÍ TVÁRNICE PŮDORYSNÝ ROZMĚR?
Jednoprůduchová tvárnice má rozměr 380x380 mm, dvouprůduchová tvárnice má rozměr 730x380 mm.
JAKÁ JE PŘIBLIŽNÁ HMOTNOST 1 m VÝŠKY KOMÍNU ?
Jednoprůduchový komín váží cca 90 kg, dvouprůduchový cca 150 kg.
JAKÁ JE NEJMENŠÍ MOŽNÁ VÝŠKA SOPOUCHU KERAMICKÉHO KOMÍNU?
Možné výšky středu sopouchu od založení komínu jsou: 105cm, 138cm, 171cm, 204cm
JAKÝ PRŮMĚR ZVOLIT?
Konkrétní průměr komínu by měl být určen návrhem projektanta, případně výpočtem spalinové cesty. VýNení pravda, že čím větší průměr, tím lépe. Při vstupu spalin do předimenzovaného komínu dochází k jejich ochlazení a následnému zpomalení. Paradoxně tedy příliš velký průměr zhoršuje tah komínu. Existují obecné rady.
Krbová kamna 150-180 mm
Krbová vložka 160-200 mm dle výkonu a výstupního průměru z krbové vložky.
Kotle 180-200 mm dle typu kotle a výšky komínu.
Naše společnost Vám dokáže správně navrhnout vhodný průměr a výšku komínu. Dokážeme pro Vás zpracovat výpočet spalinové cesty, který fungování otopné soustavy ověří. Vlastníme širokou databázi s průměry a výškami komínů od všech výrobců kamen a kotlů etablovaných na českém trhu.
MŮŽU POUŽÍT VÁŠ SYSTÉM, KDYŽ V PROJEKTU JE JINÝ?
Ano, pokud certifikace komínu v projektu odpovídá zatřídění našeho systému, je výměna bez problémů. Nechte si ji pouze potvrdit od projektanta.
Zatřídění: EN 13063-1+A1 T600 N1 D3 G50, EN 13063-2+A1 T400 N1W2 O50
JAK PŘIPOJIT SPOTŘEBIČ, KDYŽ MÁ JINÝ VÝSTUPNÍ PRŮMĚR, NEŽ KOMÍN?
K připojení se používá redukce kouřovodu, kde na jedné straně je průměr komínu a na druhé požadovaný výstupní průměr ze spotřebiče. Použití redukce zajistí bezproblémové připojení a eliminuje se případné poškození T-kusu.
JAKÉ JSOU MOŽNOSTI A TYPY NADSTŘEŠNÍ ČÁSTI?
1. Základní provedení je z tvárnic, které se v nadstřešní části musí povrchově upravit. Nejčastěji formou fasádního tmelu a výztužné tkaniny, perlinky. Je vhodné také nadstřešní část zateplit třeba fasádní vatou. Max.výška nadstřešní části 2,5 m.
2. Systém PRO Finish®. Jedná se o systém barevných prstenců, které imitují cihelnou obezdívku. Výhodou použití je rychlost stavby a dlouhá životnost a barevná stálost tohoto řešení.Max.výška nadstřešní části 3,5 m.
3. Nadstřešní část je také možné realizovat nerezovým nástavcem. Toto řešení je vhodné a cenově nejvýhodnější při vysokých nadstřešních částech.Max.výška nadstřešní části 4,5 m.
Můžete nás také kontaktovat mailem.
Věříme, že si pro Vaši stavbu komínu vyberete právě naši společnost.
Tým Komín Levně